HANDMADE

Slovenské handmade časopisy prestali tvoriť

Dnes som sa rozhodla napísať o slovenských časopisoch zameraných na tvorenie ale predovšetkým na háčkovanie. Urobila som si malý prieskum po trafikách aké časopisy je bežne dostať na pultoch stánkov a bola som zhrozená. V podstate som zistila, že ani nie je veľmi o čom písať.

Ja som vyrástla na časopisoch Dorka a Nápady a Rady ale tie sa už pred rokmi vytratili z našich pultov. Vlastne z nich som čerpala prvé nápady. Dnes majú cenu zlata, nielen preto že móda sa opakuje ale aj preto, že dnes nič podobné v slovenčine na trhu nenájdete. Takže možno sa oplatí urobiť poriadok na povale alebo v pivnici a pár týchto skvostov po babičke oprášiť.

Možno sa ešte pamätáte, nebolo to tak dávno, na časopis Mollie tvorí. Bol to vkusný časopis s krásnymi obrázkami, užitočnými postupmi a radami, v modernom prevedení. Bohužial, vychádzal iba tri roky, keď sa ukončila jeho činnosť.

https://strategie.hnonline.sk/media/813890-casopis-molllie

Veľmi milo ma naopak prekvapil časopis Praktická Slovenka. Nie je prioritne zameraný na háčkovanie, ale je naozaj prakticky. Niečo zo záhradky, niečo chutné na večeru, niečo útulné do bytu, niečo milé na vyrobenie. Taká všechopárty v priateľskom prevedení pre modernú a praktickú ženu. Kto ho ešte nepozná, určite by som mu dala šancu. Navyše cena je priateľská a máte hneď dva časopisy za jeden.

http://praktickaslovenka.zenskyweb.sk/

Zhrnuté a podčiarknuté momentálne nie je časopis v slovenčine, zaoberajúci sa ručnými prácami a háčkovaním. Úžasne je, že túto medzeru na našom trhu hodnotne vypĺňajú časopisy od našich českých susedov Diana a Sabrina.

https://strategie.hnonline.sk/media/813890-casopis-molllie

Na tejto stránke si ich môžete objednať, alebo kúpiť v každom dobrom stánku. Vychádzajú aj rôzne  špeciálne čísla zamerané napríklad na Patchwork alebo háčkovanie pre deti. Mám doma pár čísel, lebo na internete je problém zohnať k háčkovaniu  presné postupy. Na háčkované dečky a čipky nemá konkurenciu.

Rovnako bolo ukočené aj vydávanie časopisu Anna v českom jazyku.

https://www.periodik.cz/predplatne/casopis.php?akce=titul&titul=100015

Teraz sa dostávame k mojej srdcovej záležitosti a to je časopis Kreativ. Jeho cena je vyššia 5,49 Eur,  na druhej strane je to dvojmesačník. Kvalitný papier, krásne obrázky, obohacujúce citáty, perfektné návody a úžasné prílohy zadarmo. Časopis je veľmi pozitívny a motivujúci, či už k zmenám v živote alebo výrobe niečoho pekného. Aj keď háčkovanie tiež nie je hlavná téma časopisu, je môj najobľúbenejší.

https://www.ipredplatne.sk/katalog-produktov/noviny-a-casopisy/prakticka-zena-kreativ

Jazykovo zdatným sa medze nekladú a v dobrých stánkoch nájdete tvorivé časopisy aj nemčine či maďarčine. Škoda len, že tých slovenských je tak žalostne málo. Nezostáva mi nič iné ako inšpirácie čerpať zo zahraničných webových  stránok, hlavne anglických.

Môže sa vám páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *